עמדת התאחדות הסוחרים​

הנדון:​ עמדת התאחדות הסוחרים בסוגיית המסחר הקמעונאי בשבת

 

בשנים האחרונות הולכת ומתגברת בישראל מגמת פתיחת עסקים ומתחמי קניות בשבת תוך התעלמות בוטה מהחקיקה הקיימת (חוק שעות עבודה ומנוחה וחוקי העזר העירוניים).

זאת, על אף שכ­ %15 מהעובדים בישראל מועסקים בשבת ורובם הגדול יהודים; רוב העובדים הינם בעלי משפחות המגיעים משכבות סוציו­אקונומיות חלשות אשר אין בידם הברירה אלא לעבוד בשבת בכפוף לדרישות המעסיק (קופאיות, מוכרנים וכד') ;

מרבית המועסקים בשבת אינם מקבלים יום מנוחה חלופי, ולפחות שני שלישים מהם היו מעדיפים שלא לעבוד בשבת. המצב האבסורדי הקיים היום והשוני בציות ואכיפת החוק יוצרים מצב לפיו דווקא מי שמפר את החוק ופותח עסקיו בשבתות, מרוויח כלכלית, בעוד העסקים שסגורים ופועלים על פי חוק­ מפסידים​.

בנוסף, אנשים שעורכים את קניותיהם בשבת, לא יעשו זאת במהלך השבוע.

 

למעשה נוצר כאן חוסר שוויון מהותי בעקבות אוזלת היד באכיפת החוק שנשחקה עד נעלמה לחלוטין עם הזמן. הדברים הובילו ליצירת "מובלעות" בהן הפכו חוקי המנוחה לאות מתה. בולטת בכך העיר תל­אביב, כפי שבא לידי ביטוי בפסק הדין של בית המשפט העליון ב­עע"מ 12/2469 ברמר ואח' נ' עיריית תל­אביב יפו ואח'​ מיום 2013.6.25.

 

מהאמור לעיל עולה כי יש צורך באסדרה יעילה של אופי השבת במדינת ישראל, בדגש על איסור קיום פעילות מסחרית וזאת על פי העקרונות הבסיסיים להלן: 1 .איסור גורף של פעילות מסחרית ביום המנוחה השבועי ברמת המדינה ולא רק ברמת הרשות המקומית​ (למעט מה שאינו "בית עסק": מגרשי ספורט, בתי קפה, מסעדות, קולנוע וכו'). 2 .אי פגיעה​ בזכותו של עובד או עסק לשבות ביום זה באמצעות תניה בחוזה. 3 .הטלת ​סנקציות אפקטיביות​ על מפירי החוק​.

 

בברכה, יאיר קורח יו"ר התאחדות הסוחרים והעצמאיים בישראל​

התאחדות הסוחרים והעצמאיים